Dziękujemy uczestnikom i prelegentom za przybycie i stworzenie znakomitej atmosfery sprzyjającej podnoszeniu wiedzy i wymianie doświadczeń. Zapraszamy Państwa na kolejne wydarzenia!
MAINTENANCE TOUR

Wiedza ze źródeł
Wiedza, doświadczenie, rozwiązania, inspiracje
Partnerzy wydarzenia
PARTNERZY MERYTORYCZNI

PepsiCo posiada 5 zakładów produkcyjnych w Polsce (2 napojowe i 3 przekąskowe) oraz 46 zakładów w Europie.
PepsiCo w Michrowie to jedna z największych w Europie fabryk napojowych. Posiada 6 nowoczesnych linii produkcyjnych, zajmuje się produkcją napojów bezalkoholowych (gazowane np. Pepsi Mirinda 7UP, niegazowane np. Lipton Ice Tea, woda oraz soki) w wielu różnych technologiach (PET, CAN, Glass, również w technologiach aseptycznych)
Zakład od kilku lat przewodzi w rankingach wydajności i jest jednym z najnowocześniejszych zakładów tego typu w Europie. Na przestrzeni ostatnich lat zakład automatyzuje procesy produkcyjne, jak również dba o poszanowanie zasobów naturalnych.
Zatrudnia na świecie ponad 250 000 osób, w Polsce prawie 4 000 a w zakładzie w Michrowie procuje około 250 osób.
Zajmuje powierzchnię 32 000m2.
Może pochwalić się następującymi nagrodami w Polsce: Top employer, Eco Inwestor w przemyśle spożywczym, oraz certyfikat Równa firma od magazynu Forbes Women.
W obszarze maintenance i projektów współpracuje z wieloma partnerami, a najwięksi spośród nich to Krones, KHS, Sidel, Ocme, Acmi, Atlas Copco, Veolia, Procomac
Zakład istnieje w Polsce od 30 lat. W tym czasie wprowadzono wiele innowacyjnych rozwiązań do których zaliczamy m.in. zrobotyzowaną linię do produkcji zmiksowanych produktów (Jumbo). Bardzo wydajną i elastyczną linię CAN (puszki) produkującą wiele wariantów produktów w różnych technologiach. Unikalną linię Glass do produkcji napojów w butelkach zwrotnych oraz bezzwrotnych, z automatycznym systemem sortowania butelek.
Zakład otrzymał wiele nagród PepsiCo na szczeblu europejskim (np. „Outstanding leadership 2009, Environmental Site of the year 2011, Best beverage plant 2013, Best Europe Innovation 2016, Recon World Class 2021,2024)
W pełni zautomatyzowane linie i procesy produkcyjne są najlepszą wizytówką zakładu.
W PepsiCo działamy z myślą o minimalizowaniu naszego wpływu na środowisko naturalne. W wyniku modernizacji naszych zakładów produkcyjnych znacznie zredukowaliśmy zużycie energii i wody oraz niemal do zera zmniejszyliśmy ilość odpadów produkcyjnych.
Wszystkie polskie zakłady produkcyjne oraz biuro główne w całości zasilane są zieloną energią, pochodzącą z wiatru – umowy PPA. Od tego roku rozpoczęliśmy proces inwestycji we własne źródła zielonej energii. Tylko w tym roku uruchomiliśmy 4 farmy solarne o mocy 6MWp, w tym także w zakładzie napojowym w Michrowie – moc 1MWp.
Z kolei optymalizacje wdrożone przez nas optymalizacje w łańcuchu dostaw pozwoliły w sposób istotny zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Od 2020 roku butelki wytwarzane w procesie produkcji herbaty mrożonej Lipton Ice Tea, Pepsi oraz Mirindy są w całości wykonane z rPET, czyli plastiku pochodzącego z recyklingu. W 2024 ponad 90% wolumenu PepsiCo w Polsce było w opakowaniach wytworzonych z 100% z rPET.
PepsiCo było także jedną z pierwszych firm, które włączyły się w pomoc dla powodzian z woj. dolnośląskiego. Wspólnie z Fundacją PepsiCo przekazaliśmy 50 000 USD na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża. Przekazaliśmy ponad 30 TIRów darów w postaci napojów i przekąsek do najbardziej dotkniętych powodzią gmin.
Poprzez wytwarzanie produktów, tworzenie miejsc pracy oraz wspieranie rolników i lokalnych społeczności, PepsiCo pragnie dalej rozwijać się w Polsce, zapewniając wkład w zrównoważony rozwój polskiej gospodarki oraz dobrobyt polskich konsumentów i naszych pracowników.
SYSTEMY ZARZĄDZANIA
Zakład w Michrowie wdrożył międzynarodowe uznane systemy zarządzania jakością, środowiskiem, bezpieczeństwem i higieną pracy oraz żywności:
- Zarządzanie środowiskiem (ISO 14001) (ISO 45001)
- Zarządzanie Bezpieczeństwem i Higieną Pracy (GEHSMS)
- Zarządzanie Bezpieczeństwem Żywności (FSSC 22000)
- wdrożony system HACCP
Wielkość zakładu, zastosowane technologie oraz zapewnienie maksymalnej dostępności linii produkcyjnych wymuszają na Służbach Utrzymania Ruchu potrzebę ciągłego doskonalenia i planowej realizacji prowadzonych remontów i napraw. Jest to możliwe dzięki rozwiniętemu systemowi prewencji i predykcji, który zawiera: codzienne inspekcje, przeglądy okresowe oraz zaawansowaną diagnostykę stanu maszyn i urządzeń.
WSKAŹNIKI MONITOROWANIA JAKOŚCI I SKUTECZNOŚCI DZIAŁANIA SUR
- czas nieplanowanych przestojów technicznych DT
- czas planowanych przestojów technicznych UDT
- realizacja przypisach zadań %
- średni czas awarii MTTR
- średni czas między awariami MTBF
- wskaźnik OEE
- wskaźniki kosztowe określone w stosunku do wartości odtworzeniowej zakładu CARV
PEPSICO MAINTENANCE SESION poprowadzą przedstawiciele działu UR.

Zakład w Łyszkowicach swoją długoletnią działalnością produkcyjną umacnia pozycję Orifarm zarówno w Polsce, jak i na świecie. Jest to nowoczesna wytwórnia farmaceutyczna, gdzie stosowane są bardzo wysokie standardy wytwarzania leków. Zakład w ostatniej dekadzie przechodził rozbudowy.
W 2014 roku dotychczasowy kompleks powiększył się o 3-kondygnacyjny budynek produkcyjny oraz w pełni zautomatyzowany magazyn wysokiego składowania o imponującej wysokości 32 m. W 2019 roku rozbudowana została część produkcyjna budynku Form Płynnych, zakupione zostały 3 nowe linie produkcyjne, a cały obszar został zmodernizowany i dostosowany do najnowszych wymogów dotyczących serializacji produktów leczniczych.
W Zakładzie stosowane są najnowsze rozwiązania techniczne, które zwiększają efektywność pracy, czego przykładem są automatyczne wózki samojezdne.
Norma PN-EN ISO 50001 stawia wyzwania ukierunkowane na racjonalne wykorzystywanie energii – spełnianie wymagań prawnych jak i podejmowanie działań mających na celu utrzymanie wypracowanej pozycji na rynku oraz ciągłe poszukiwanie nowych Klientów, wymagają od nas nie tylko utrzymywania, ale i nieustannego rozwijania Systemu Zarządzania Energią w prowadzonej przez nas działalności.
Naszą dewizą jest harmonijny rozwój oparty na modelu zrównoważonego rozwoju prowadzonego z myślą o przyszłych pokoleniach, adekwatnie do naszego wpływu na efektywne wykorzystywanie energii co jest zgodne z kierunkiem rozwoju strategicznego naszej spółki. Ustanowione cele energetyczne i planowanie ich osiągnięcia pozwalają̨ nam stale kontrolować poziom realizacji niniejszej polityki.