Menedżer ds. BHP i Ochrony Środowiska z 19 letnim doświadczeniem zawodowym zdobytym w dużych zakładach produkcyjnych, głównie z branży automotive – Ilpea Polska, Toyota Motor Manufacturing Poland, a od 3 lat Donaldson Polska w Skarbimierzu. Na co dzień stara się budować Kulturę EHS w oparciu o wdrożone systemy zarządzania ISO14001 oraz ISO45001 realizować politykę środowiskową firmy. Raporty oddziaływania, pozwolenia, zapewnienie zgodności prawnej i systemowej, sprawozdawczość, minimalizowanie wpływu na środowisko naturalne, budowanie świadomości ekologicznej, współpraca z lokalną społecznością.
Absolwentka Politechniki Wrocławskiej, uzyskała tytuł magistra inżyniera na Wydziale Chemicznym ze specjalizacją w Technologii Chemicznej. Od 2018 roku związana z Bader Polska, gdzie karierę rozpoczęła jako referent ds. technologii. Pięć lat pracowała jako technolog, a następnie w 2024 roku objęła stanowisko Głównego Technologa. Obecnie odpowiada za wdrażanie nowych projektów, nadzór nad próbami technologicznymi oraz optymalizację procesów produkcyjnych. Pełni funkcję moderatora w projektach Policy Deployment, mających na celu usprawnienie produkcji. Posiada certyfikaty: Audytora Wewnętrznego ISO 9001, 14001, 45001, „PPF, zaawansowanego planowania jakości wyrobu APQP zgodnie z VDA 2” oraz rozwiązywania problemów metodą Problem Solving. Odbyła szkolenie pt.: Paliwa z odpadów – jakość, dostępność oraz kierunki ich energetycznego wykorzystania”. W 2021 rozpoczęła doktorat wdrożeniowy, inżynierii mechanicznej w Instytucie Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. W ramach doktoratu prowadzi badania nad zagospodarowaniem odpadów garbarskich w postaci strużyn – odpadów powstających poprzez ścinanie strony odmięsnej wstępnie zagarbowanej skóry, poprzez wykorzystanie procesu ciemnej fermentacji mającego na celu produkcję biowodoru.
Absolwentka studiów podyplomowych Menedżer bezpieczeństwa i higieny pracy. Od początku kariery zawodowej związana z firmą Solaris Bus & Coach sp. z o.o. Opracowała i wdrożyła kompleksową strategię, która pozwala spółce dotrzymać ciążące na niej obowiązki wynikające z przepisów ochrony środowiska w takich dziedzinach jak: gospodarka odpadami, gospodarka wodno-ściekowa, gospodarka opakowaniowa, emisja zanieczyszczeń do powietrza, a także gospodarka bateriami i akumulatorami. Współautorka raportów oraz sprawozdań m.in. z pomiarów eksploatacyjnych z instalacji. Reprezentuje firmę w trakcie kontroli instytucji zewnętrznych WIOŚ, Starostwa Powiatowego, Urzędu MiG, Sanepidu, Wody Polskie, PSP. Doradza w aspektach środowiskowych w procesach inwestycyjnych oraz zgodności działalności spółki z regulacjami ESG. Audytor systemów zarządzania: 14001:2015, 9001:2015, IRIS.
Absolwentka Wydziału Biologii i Ochrony środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej na kierunku Bezpieczeństwo i higiena pracy. Równocześnie zrealizowane studium pedagogiczne z zakresu nauczania przedmiotów chemiczno-biologicznych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Ukończone szkolenia dla audytorów normy ISO 14001, 50001 i Systemu Zarządzania BHP ISO 45001. Od 2005 roku związana zawodowo w tematyką kształtowania i ochrony środowiska. Były pracownik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz instytucji samorządowych. Od 6 lat pracuje jako starszy specjalista ds. ochrony środowiska i inspektor BHP w Browarze w Elblągu. Na co dzień zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju środowiska – environmental sustainability oraz wspiera procesy związane z bezpieczeństwem pracy.
Mediator przy sądzie okręgowym we Wrocławiu, doktorat zrobiła na Apsley Business School in London. Jako adwokat specjalizuje się w prawie gospodarczym w szczególności inwestycjach budowlanych, obsługując podmioty zaangażowane w proces inwestycyjny zarówno inwestorów, głównych wykonawców jak i biura projektowe. W tym w szczególności tematyką dotyczącą ESG w zakresie raportowania i tworzenia strategii ESG dla przedsiębiorstw. W tym roku obroniła doktorat o temacie „A NEW LAW DOCTRINE IN THE EUROPEAN UNION REGARDING TO DIGITALISATION, ROBOTICS AND ESG IN INVESTMENT SECTOR FOR PROJECTS VALUED OVER 2 MILLION EUROS”. Jej kancelaria od 4 lat laureatem Orłów Prawa, obecnie współpracuje z nią ponad 30 radców prawnych i adwokatów. Zdobyła nagrodę lidera najwyższej jakości usług prawniczych oraz statuetkę Business Women 2022r. Została także nominowana przez Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarczego do nagrody Champion Biznesu oraz osobowości roku. Oprócz kancelarii prowadzi także spółkę zajmująca się działalnością szkoleniową, wykładała m.in. na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, obecnie na ESG w Warszawie i UNS w Łodzi. Dyrektor programowy studiów podyplomowych LL.M i ESG- Reporting, Management & Law. Pomysłodawczyni i propagator umów win-win w stosunkach gospodarczych.
Od 5 lat na stanowisku Specjalisty ds. Ochrony Środowiska w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. Odpowiada za obsługę systemu BDO, przygotowywaniem sprawozdań, kategoryzacją odpadów, współpracą z odbiorcami odpadów, logistyką. Dodatkowo zajmuje się szkoleniami pracowników z zakresu ochrony środowiska, pilnowaniem stanu fitosanitarnego zieleni oraz tworzeniem projektów ekologicznych na terenie spółki. Zawodowo interesuje się optymalizacją produkcji pod kątem odpadów oraz ogrodnictwem biodynamicznym.
Ponad 12 lat doświadczenia w branży gospodarki odpadami opakowaniowymi, także doświadczenie w administracji rządowej, funduszach ochrony środowiska w zakresie ochrony klimatu. Wieloletnia członkini zarządu i prezes stowarzyszenia Klub Polskie Forum ISO 14000, obecnie Polskie Forum Zarządzania Środowiskowego (do VI.2023). Konsultantka i doradczyni w dziedzinie ochrony środowiska – prawo odpadowe, opakowaniowe, oznakowanie opakowań, green claims, ecodesign, recykling. Ekspertka od ecodesignu opakowań i przydatności do recyklingu. Ekspertka programu Climate Leadership UNEP Grid, Stowarzyszenia producentów opakowań Natureef, Rady Polskiego Paktu Plastikowego, wykładowczyni Akademii Leona Koźmińskiego.
Wieloletni pracownik COBRO – INSTYTUTU BADAWCZEGO OPAKOWAŃ, przedsiębiorca oraz aktywny działacz na rzecz poprawy warunków polskich przedsiębiorców. Prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań, która jest jedną z kluczowych organizacji otoczenia biznesu realizująca zadania w myśl koncepcji rozszerzonej odpowiedzialności producenta, zrzeszająca podmioty z różnych branż, współpracująca z władzą rządową i samorządową.
Realizujący zadania dotyczące gospodarki odpadami opakowaniowymi, ekoprojektowania i zagadnień związanych z Gospodarką w Obiegu Zamkniętym. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie praktycznego stosowania i interpretacji przepisów prawnych ochrony środowiska, a w szczególności ustaw odpadowych w tym produktowych. Ekspert wielu gremiów m.in. CLIMATE LEADERSHIP powered by UN Environment oraz zespołu ds. oceny koncepcji projektowych złożonych w ramach naboru „Wzmocnienie realizacji gospodarki o obiegu zamkniętym” przy Ministrze Klimatu i Środowiska,
Polish Circular Hotspot, oraz licznych komisji konkursowych m.in. Teraz Polska, Pakstar, Silesia Expo.
Działacz gremiów doradczych, Rady ds. Zrównoważonego Wykorzystania Żywności oraz grup
roboczych przy Ministerstwach. Autor wielu publikacji, wdrożeń i patentów w obszarze nauki w zakresie ocen cyklu życia LCA, śladu środowiskowego PEF, technologiach recyklingu, ekoprojektowania oraz systemów pakowania. Ekspert ukierunkowany na ułatwienie działalności przedsiębiorcom w obszarach związanych z ochroną środowiska.
Absolwentka Politechniki Białostockiej kierunku Ochrony Środowiska. Od 2017 roku pracuje w firmie Rosti Poland specjalizującej się w świadczeniu usług produkcyjnych związanych z przetwórstwem tworzyw sztucznych dla światowych marek z branży motoryzacyjnej, elektrotechnicznej, medycznej, opakowaniowej, AGD oraz sektora profesjonalnych urządzeń biznesowych. Zaangażowana w tematy związane ze zrównoważonym rozwojem, zapewnieniem zgodności z wymaganiami prawnymi w obszarze ochrony środowiska, zarządzaniem gospodarką odpadową oraz propagowanie świadomości dotyczącej ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Z początkiem roku rozpoczęła projekt wdrożenia nowego rozwiązania do zarządzania kwestiami zrównoważonego rozwoju i raportowania ESG w całej Grupie Rosti obejmującej 12 zakładów Rosti na całym świecie
Absolwentka kierunku Environmental Protection and Management i Technologii Ochrony Środowiska na Politechnice Gdańskiej oraz studiów podyplomowych z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Od ponad 11 lat związana zawodowo z Flextronics International Poland Sp. z o.o. gdzie zajmuję się zagadnieniami związanymi z ochroną środowiska oraz systemem zarządzania wg. ISO 14001. Od 2018 roku pełni funkcję Pełnomocnika Systemu Zarządzania Środowiskowego. Posiadam certyfikat CQI/IRCA Auditora Wiodącego systemu ISO 14001:2015 oraz certyfikat Lean Green Belt. W swojej pracy dba o spełnianie wymagań prawnych i klientów z zakresu ochrony środowiska, nadzoruje system zarządzania środowiskowego, bierze udział w ocenie wpływu działalności firmy na środowisko oraz uczestniczy we wdrażaniu standardów takich jak np. RBA czy Zero Waste to Landfill.
Specjalista ds. bezpieczeństwa chemicznego z 10 letnim doświadczeniem w zakresie globalnych przepisów i procesów związanych z chemikaliami w produkcji, obrocie, transporcie, magazynowaniu i ochronie środowiska. Członek delegacji krajowej jako ekspert techniczny Podkomitetu Ekspertów ds. Transportu Towarów Niebezpiecznych oraz Podkomitetu Globalnie Zharmonizowanego Systemu Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów przy Radzie Gospodarczej i Społecznej ONZ. Wykładowca prowadzący krajowe i międzynarodowe seminaria i warsztaty. Trener w EU CBRN CoE PROJECT 42 „Bezpieczeństwo chemiczne i ochrona w regionie Afryki Środkowej i Wschodniej”. W latach 2013-2022 pracowała w Łukasiewicz Instytucie Przemysłu Organicznego na stanowisku głównego specjalisty badawczo-technicznego. Zajmowała się klasyfikacją chemikaliów zgodnie z przepisami CLP, odpadów w oparciu o przepisy Ustawy o odpadach oraz towarów niebezpiecznych zgodnie ADR, RID, IMDG. Od 2022 roku w Polpharma Biologics S.A. pełni funkcję Starszego Specjalisty Zarządzania Chemikaliami. Jest odpowiedzialna za rozwój i optymalizację procesów związanych z bezpieczeństwem stosowania chemikaliów w zakładzie produkcyjnym, gospodarkę odpadami i zachowanie zgodności z przepisami REACH, CLP, ADR i ochrony środowiska.
Absolwent kierunku ochrony środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz studiów podyplomowych z bezpieczeństwa i higieny pracy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie. Ukończył szkolenie z zarządzania środowiskowego zgodnego z normą ISO 14001:2015 oraz szkolenie dla osób wykonujących czynności związane z przewozem drogowym ADR. Posiada 10 lat doświadczenia w obszarze ochrony środowiska i BHP. Od 2016 związany z Flextronics International Poland Sp z o. o. Zarządza procesami gospodarowania odpadami. Współpracuje z odbiorcami odpadów, nadzoruje BDO, prowadzi szkolenia pracowników, odpowiadał za wdrożenie i certyfikację Zero Waste to Landfill Validation.
Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji oraz Politechniki Wrocławskiej na Wydziale Chemicznym, specjalizując się w Technologii Chemicznej. Obecnie doktorantka Uniwersytetu Przyrodniczego w dyscyplinie Inżynierii Środowiska, Górnictwa i Energetyki w ramach VI edycji programu Doktorat Wdrożeniowy, finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jej badania koncentrują się na chemicznym recyklingu odpadowych pian poliuretanowych, dążąc do ponownego wykorzystania tych odpadów w produkcji nowoczesnych materiałów budowlanych oraz wspierając ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Od 2017 roku związana z grupą Selena, światowym liderem w produkcji i dystrybucji produktów chemii budowalnej. Rozpoczynała karierę w dziale badawczo-rozwojowym pian poliuretanowych, obecnie Specjalista ds. Innowacji Produktowych w dziale R&D, odpowiedzialna za rozwój i wdrażanie nowych produktów. Jest członkinią zespołu, który opracował pierwszą na świecie pianę poliuretanową zawierającą ponad 20% surowców pochodzenia naturalnego. Posiada certyfikaty Audytora Wewnętrznego ISO 9001 oraz 14001. Entuzjastka nowoczesnych technologii i zrównoważonego budownictwa, jej praca i zaangażowanie przyczyniają się do rozwoju innowacyjnych rozwiązań w branży.
Ukończyła studia jako Magister Inżynier Ochrony Środowiska na Politechnice Poznańskiej. Ponad 15 lat pracuje w branży ochrony środowiska. Od 2018 roku związana zawodowo z Imperial Tobacco Polska. Bogate doświadczenie nabyte podczas działalności naukowej i wieloletniej pracy oraz wciąż uzupełniana wiedza poprzez udział w specjalistycznych szkoleniach przekłada się na umiejętność tworzenia kampanii skoncentrowanych na edukacji pracowników w zakresie ekologii, segregacji odpadów, obiegu zamkniętego oraz oszczędności wody oraz energii.