BIAŁO-CZERWONA NA BEZDROŻACH

01.10.2014
BIAŁO-CZERWONA NA BEZDROŻACH

To czwarta edycja wystawy w ramach akcji Biało-czerwona. W tym roku podążymy śladami, jakie zostawiali i zostawiają Polacy na całym globie, tymi materialnym, jak i tymi w ujęciu metaforycznym, jak pamięć o nich w dalekich krajach.

Może to nie Polak odkrył Amerykę, ale mamy się czym szczycić. Nazwiskami Polaków nazywano góry, rzeki, zatoki, a nawet gatunki zwierząt na całym świecie. Czasem jest to nazwa najwyższego szczytu kontynentu, jak w przypadku Pawła Strzeleckiego i Góry Kościuszki, a czasem pomnik jak np. pomniki uwielbianego w Wietnamie za ratowanie bezcennych budowli konserwatora zabytków Kazimierza Kwiatkowskiego.
Pokażemy wiele różnych śladów zostawionych przez naszych rodaków. Przybliżymy niezwykłe postaci ludzi, którzy tymi śladami podążali, jak członkowie spektakularnej wyprawy „Sztafeta Afryka Nowaka” śladami Kazimierza Nowaka polskiego podróżnika, który w latach 1931-1936 przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem (40 tys. km rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie, czółnem oraz pociągiem). Przypomnimy polskich odkrywców, budowniczych spektakularnych budowli, takich jak Ernest Malinowski – polski inżynier, projektant i budowniczy Centralnej Kolei Transandyjskiej; badaczy pierwotnych kultur jak Bronisław Malinowski najsłynniejszy polski antropolog, prowadzący w latach 1914-1920 badania w Australii i Oceanii. Pokażemy niezwykłą historię tablicy upamiętniającej tę wybitną postać, prawie 90 lat później dostarczonej i zamontowanej na Trobriandach w Oceanii. Opowiemy o niezwykłych podróżnikach, którzy nie tylko przecierali nowe szlaki, lecz z pasją dzielili się z nami w kraju opowieściami z dalekich miejsc, takich jak Tony Halik i Elżbieta Dzikowska, Ryszard Czajkowski, Włodzimierz Puchalski i wielu innych.

Nasi partnerzy: